
Er komt meer te kiezen op de woningmarkt in Zuidplas. In het derde kwartaal van 2026 groeide het aanbod, namen kopers wat meer tijd en werd er minder vaak overboden. Een interessante ontwikkeling als je op zoek bent naar een woning! Tegelijkertijd ging nog altijd ruim de helft van de verkochte woningen boven de vraagprijs weg. Hoe zit dat precies? We nemen je mee langs de belangrijkste cijfers en wat deze betekenen voor jouw koop- of verkoopplannen.
Meer aanbod is goed nieuws voor woningzoekers. Er valt meer te vergelijken en de kans dat je een woning tegenkomt die bij je past, wordt groter. Ook in onze gemeente is die verruiming zichtbaar.
Aan het einde van het derde kwartaal stonden in Zuidplas 86 woningen te koop via NVM-makelaars. Dat is 24 procent meer dan een jaar geleden en 11 procent meer dan in het tweede kwartaal. In totaal werden dit kwartaal 92 woningen nieuw te koop gezet.
De krapte-indicator steeg van 2,2 naar 3,3. Deze geeft een indicatie van hoeveel keuze een koper heeft. De markt blijft daarmee krap, maar woningzoekers hebben wel meer mogelijkheden. Heb je jouw zoektocht even op pauze gezet? Dan kan het interessant zijn om het aanbod opnieuw te bekijken.

Na het drukke tweede kwartaal verliep de verkoop in Zuidplas rustiger. Via NVM-makelaars werden 77 woningen verkocht. Dat is 21 procent minder dan een jaar geleden en 26 procent minder dan in het vorige kwartaal.
Ook de verkooptijd liep op: van 29 dagen in het tweede kwartaal naar 40 dagen nu. Vergeleken met dezelfde periode vorig jaar gaat de verkoop wel sneller. Toen stond een verkochte woning gemiddeld 46 dagen te koop.
Voor kopers kan dit wat meer tijd geven om een woning goed te bekijken en af te wegen of deze past. Een tweede bezichtiging of nog even vergelijken wordt bij sommige woningen gemakkelijker. Dat betekent natuurlijk niet dat je bij iedere woning rustig kunt afwachten. De verschillen blijven groot.

Meer aanbod betekent niet dat bieden boven de vraagprijs verleden tijd is. In Zuidplas werd dit kwartaal 57 procent van de woningen boven de vraagprijs verkocht. Vorig kwartaal was dat nog 63 procent. Overbieden komt dus nog vaak voor, maar wordt minder vanzelfsprekend.
Vooral bij appartementen en tussenwoningen zien we dit terug in de cijfers: respectievelijk 80 en 66 procent werd boven de vraagprijs verkocht. Bij twee-onder-een-kapwoningen en vrijstaande woningen was dit ongeveer een derde.
Moet je als koper dan altijd boven de vraagprijs bieden? Dat hangt echt van de woning af. De vraagprijs, vergelijkbare verkopen en de belangstelling spelen allemaal mee. Juist daarom kijken we graag met je naar de woning die jij op het oog hebt. Zo weet je beter waar je aan toe bent.

De transactieprijs kwam dit kwartaal uit op €577.000. De door NVM afzonderlijk berekende prijsontwikkeling laat een stijging van 2,8 procent op jaarbasis zien. Landelijk bedraagt die stijging 1,8 procent.
De cijfers zeggen veel over de markt, maar niet alles over jouw woning. Bij kleine aantallen verkopen kan het type woningen dat is verkocht veel invloed hebben op de uitkomst. Ook de ligging, het onderhoud en het energielabel maken verschil.
Wil je weten wat jouw huis waard is? Dan kijken we naar de kenmerken van je woning én naar recente verkopen in de buurt. Zo krijg je een beeld dat past bij jouw situatie.
Ook in de rest van Nederland groeide het aanbod. Aan het einde van het kwartaal stonden ongeveer 39.000 bestaande woningen te koop bij NVM-makelaars. Dat is 24 procent meer dan een jaar geleden.
Het aantal verkopen bleef landelijk op jaarbasis vrijwel gelijk. De verkoopprijs kwam uit op €503.000, met een jaarlijkse prijsstijging van 1,8 procent. De prijsstijging vlakt daarmee verder af.
Het landelijke beeld en de cijfers uit Zuidplas laten dus allebei zien dat kopers meer keuze krijgen. Tegelijkertijd daalde het aantal verkopen in onze gemeente, terwijl dit landelijk op peil bleef. De lokale situatie blijft belangrijk als je wilt weten welke mogelijkheden je hebt.
Ook als verkoper kun je nog steeds een goed resultaat behalen. Wel hebben kopers meer woningen om uit te kiezen. Daarmee wordt het extra belangrijk dat jouw woning goed in de markt staat.
Een realistische vraagprijs en een goede presentatie helpen daarbij. Wat zijn de sterke punten van je woning? Voor welke kopers is jouw huis interessant? En hoe brengen we het onder hun aandacht? Dat vormt de basis van een passende verkoopaanpak.
Bij Van der Panne kijken we samen met je naar de mogelijkheden. We kennen de lokale markt en helpen je bij de keuzes die komen kijken bij de verkoop. Ook als je zelf weer een andere woning wilt kopen.
De woningmarkt in Zuidplas biedt meer keuze, terwijl de markt nog altijd krap is. Dat maakt het een interessant moment om je woonplannen te bespreken. Of je nu je eerste huis zoekt, wilt doorstromen of benieuwd bent naar de verkoopmogelijkheden van je huidige woning.
Heb je vragen over jouw woning of ben je benieuwd wat er voor jou mogelijk is? Bel of mail ons gerust. We denken graag met je mee en helpen je verder met persoonlijk advies. Een vrijblijvende waardebepaling kan daarbij een mooie eerste stap zijn.
Bron: NVM/brainbay, Marktoverzicht gemeente Zuidplas en NVM-persbericht derde kwartaal 2026. De cijfers hebben betrekking op bestaande koopwoningen die via NVM-makelaars zijn aangeboden en verkocht. De nieuwste cijfers zijn voorlopig; eerdere kwartaalcijfers kunnen zijn herzien.